همکاری در خرید و فروش کتاب
کتابها و مجله های با موضوع قرآن
کتابها و مجله های با موضوع احادیث معصومین
کتابها و مجله های با موضوع دعا
کتابهای درسی و شرح و تلخیص حوزه علمیه
کتابهای درسی دانشگاهی

گروه های محصولات

کتابهای با موضوع پیامبر اسلام (ص)
کتابهای با موضوع حضرت زهرا (س)
کتابها و مجلات با موضوع امام علی (ع)
کتابها و مجلات با موضوع امام حسین (ع)
کتابها و مجلات با موضوع امام زمان (عج)
  • ورود همكار تبليغاتي
  • ثبت نام همكار تبليغاتي
  • رهگيري سفارش
کتابهای با موضوع سبک زندگی
کتابها و مجلات با موضوع تربیت
کتابها و مجلات با موضوع مداحی، مرثیه، موعظه و سخنرانی
کتابها و مجلات با موضوع امر به معروف و نهی از منکر
کتابها و مجلات با موضوع مسجد
کتابها و مجلات با موضوع مسائل زنان
موضوع: رمان، داستان، فیلمنامه، سرگذشتنامه، خاطرات
موضوع: شعر
کتابها و مجلات با موضوع دفاع مقدس
کتابها و مجلات با موضوع طب سنتی و طب اسلامی
کتابهای با موضوع علوم حدیث
کتابهای با موضوع مدیریت
کتابهای با موضوع اقتصاد
موضوع: رساله و احکام
کتابها و مجله های با موضوع فلسفه
کتابها ومجلات با موضوع اخلاق
کتابها و مجلات با موضوع علوم سیاسی
کتابها و مجلات با موضوع کلام و عقاید
کتابها و مجله های با موضوع تاریخ

هدایه المتعلمین فی الطب

كد كالا: 0001-kn
قیمت: 17,000 تومان

هدایه المتعلمین فی الطب - نویسنده: ابوبکر ربیع بن احمد الاخوینی البخاری - به اهتمام (تصحیح): دکتر جلال متینی - ناشر: دانشگاه فردوسی مشهد - - چاپ 71 - زبان کتاب: فارسی قدیمی - جلد گالینگور، 918 صفحه، شابک ندارد - کتابی کمیاب است - کیفیت : عالی -

امتياز اين محصول
0 امتياز
موجود نيست

هدایه المتعلمین فی الطب - نویسنده: ابوبکر ربیع الاخوینی البخاری - به اهتمام (تصحیح): دکتر جلال متینی - ناشر: دانشگاه فردوسی مشهد - - چاپ 71 - زبان کتاب: فارسی قدیمی - جلد گالینگور، 918 صفحه، شابک ندارد - کتابی کمیاب است - کیفیت : عالی - 

از این کتاب صد عدد موجود می باشد که تا کنون یک عدد به فروش رفته است.

خرید تعداد بیش از ده کتاب به صورت نقدی شامل ده درصد تخفیف می باشد.

این کتاب از نخستین کتاب‌های پزشکی نوشته‌شده به زبان پارسی دری بوده که در اواخر قرن چهارم هجری ایران، در عصر شکوفایی علم و تمدن اسلامی، نوشته شده است.

تاکنون کتاب دیگری از اخوینی بخاری پیدا نشده است. از مطلبی که وی در کتاب متذکر گردیده، خود را شاگرد یکی از شاگردان رازی می داند. به این معنی که وی شاگرد ابوالقاسم مقانعی که نام وی طاهربن محمدبن ابراهیم و شاگرد محمدبن زکریا بود، است و در کتاب نیز مکرر نام محمد زکریای رازی را به نام \\\"استاذ\\\" و \\\"استاذما\\\" آورده، به این لحاظ معلوم می گردد که وی شاگرد رازی بوده است.

نام کتاب \\\"هدایه المتعلمین فی الطب\\\" و \\\"کتاب هدایه\\\"، در بعضی نسخ \\\"هدایه اخوینی\\\" و \\\"کتاب الهدایه فی الطب\\\" آمده ولی نامی که بیشتر مشهور است \\\"کتاب هدایه\\\" است. اخوینی بخاری کتاب را برای استفاده عامه مردم و با انشایی ساده و نسبتاً روان دری تألیف نموده ولی بعضی از اسامی کالبدشناسی و بیماری‌ها را هم به زبان عربی نوشته است. او همچنین به تجربیات خود در درمان بیماران اشاره کرده است.

این کتاب مجموعا شامل 200 باب به شرح زیر است:
قسمت اول مشتمل بر 51 باب که در باب عناصر و امزجه و اخلاط چهارگانه و اعضاء مفرده و مرکبه بدن آدمی در تمام جهازات بدن از نوک سر تا پا و شرح نیروها (قوی)، افعال، ارواح، اطعمه، اشربه، شیرها،جوشانیده ها، حرکت و سکون، ریاضت، خواب و بیداری، استفراغ و امتلاء و امثال آنها و به عبارت دیگر یک دوره کلیات طب و تشریح و وظائف الاعضاء و بهداشت می باشد.
قسمت دوم در یک صد و سی باب و مشتمل بر ابواب زیر است:
علل و اعراض و درمان بیماری های بدن آدمی از مو تا ناخن چه طبی و چه جراحی و درمان انواع قروح و جراحات و سموم است. به عباره دیگر یک دوره علم الامراض می باشد.
قسمت سوم کتاب مشتمل بر نوزده باب است که در باب تب ها از قبیل تب یوم و تب دق و تب محرقه و تب غب و علامات خوش خیم و بدخیم و آبله و سرخک و تب ربع و تب بلغمی و تب های وبائی و علامات نضح و بحران و حفظ الصحه و شناسایی انواع نبض ها می باشد.
 
کتاب هدایه المتعلمین سال‌ها جزو کتب مرجع پزشکی نیاکان ایرانی اسلامی بوده است. یک نسخه از این کتاب در کتابخانه بادلیان آکسفورد انگلستان، یک نسخه در کتابخانه فاتح استانبول، ترکیه، و نسخه‌ای دیگر در کتابخانه ملک تهران وجود دارد. در سده ششم خورشیدی، نظامی عروضی سمرقندی در چهارمقاله خود از هدایه المتعلمین فی الطب نام برده است.

از دیدگاه اخوینی، پزشکی شامل سه بخش بوده است: «امور طبیعی»، «دانستن اسباب»، «علایم و دلایل». از نظر اخوینی بخاری دانش پزشکی دارای دو بخش نظری و عملی است. پزشکی عملی دو وظیفه دارد: نگاهداری تندرستی افراد سالم؛ و بازگرداندن تندرستی به تن بیماران. در ابتدای این کتاب به بیان ارکان، مزاج، طبایع چهارگانه و کلیات کالبدشناسی و وظایف‌الاعضاء (فیزیولوژی) اشاره شده است و سپس به بیان بیماری پرداخته است و در هر مورد ابتدا تعریف بیماری، سپس علل و علایم و پس از آن روش درمان بیماری بیان شده است؛. در این کتاب بیماری‌های روانی مورد بحث قرار گرفته و نویسنده اشاره می‌کند که در مدت سی سال کار طبابت خود بیماران مبتلا به مالیخولیا را با روش ویژه خود درمان کرده است و به همین دلیل ملقب به پزشک دیوانگان شده است.

بیشتر مطالب کتاب هدایه المتعلمین فی الطب با مبانی علمی کتب پزشکی حاضر هماهنگی دارد.

منابع استفاده شده برای توضیحات کتاب: ویکی پدیای فارسی - سایت آی کتاب با عنوان برند پرشین بوک.
 

برچسب محصول