همکاری در خرید و فروش کتاب

خبر : کتاب دست دوم، کتاب نو

كد خبر    :  4296
  مدير
تاريخ خبر :  1394/11/19 - 22:06:20
این دو تا هر کدوم کارکرد خودش رو داره. ولی گسترش فروش کتاب دست دوم، مطمئن سبب کمتر شدن فروش کتاب نو نمی شه. بلکه اگه بستر قابل اعتماد باشه، باعث افزایش فروش کتاب نو هم می شه.

سلام.

تو سایتهای زیادی گشتم تا دقیق این مطلبی که می خوام رو داشته باشن. ولی عین این مطلب نبود. فقط به برخی از این جزئیات اشاره شده بود.

وقتی شما کتاب دست دوم رو راحت می فروشی، بعدش می تونی بری دوباره کتاب دست دوم دیگری رو بخری و این چرخه ادامه پیدا می کنه.

ولی من می گم وقتی می شه کتاب دست دوم رو راحت فروخت، نیاز نیست بعدش حتما کتاب دست دوم بخری. می تونی کتاب نو بخری. این خودش یه جور سرمایه گذاری البته درکنار امور تحصیلی و آموزشی می شه. و این خریدن کتاب نو رو با خیال راحتتری انجام می دی. چون می دنی که می تونی یه روز اون رو راحت بفروشی.

یه توضیح اینجا لازمه که باید دونست کتاب رو برای چی می خواین و چرا قصد خرید می کنن؟ محض خواندن و یاد گرفتن مطالبش که بعد از مطالعه کتاب می شه اون رو به فرد دیگه ای داد یا فروخت. به خاطر علاقه بهش و می خوان نگهش دارن. و یا به خاطر دکور و ...

مهمترین و بیشترین کاربردش مورد اولی است که در این مورد این روزها اینترنت واقعا جای کتاب رو خیلی پر کرده و خیلی مطالب توی اینترنت است که توی کتابها نیست. اما فرقی که کتاب با اینترنت داره اینه که کتاب منبعش معتبر تره. (وقتی شابک میگیره و اجازه نشر حداقل تا سالها می شه بهش ارجاع داد) توی زمینه های برخی موضوعات خیلی کتاب مطالب بهتری داره و ارزش مطالبش بیشتر از گشت و گذار توی اینترنت است. اما در مورد برخی چیزهای دیگه (مثلا اخبار روز) خوب معلومه که اینترنت به روز تره. حتی اینترنت از روزنامه هم جلوتره.

در ضمن توی اینترنت انواع و اقسام فایلهای پی دی اف و ورد و عکس و اسکن کتابها و مجلات و جزوه ها و .... پیدا می شه که می شه همون جور با کامپیوتر یا گوشی های هوشمند و تبلت و ... دیدشون یا اینکه با یه پرینت ساده اونها رو همیشه همراه داشت. ولی چیزی که است خیلی وقتها کتابهای با جلد بالا یا صفحات بالا مطالب معتبری دارن که توی سایتها به هیچ وجه پیداشون نمی کنی. اون وقت پرینتشون هم اون کیفیت و کارایی کتاب رو نداره. لذا باید کتاب رو خرید.

یه مثال بزنم. موقع امتحانانت می خوای از یه کتاب کنار کتاب درسی استفاده کنی. یا اصلا دانشجو بودی و تا الان کتاب درسی اش رو نخریدی. (پولش رو جای دیگه استفاده کردی) چند روز مونده به امتحان از هر کس کتاب می خوای نمی ده. توی کتابخونه هست. منتها یا بیرون قرض نمی ده یا اگه قرض بده از شما زرنگتر بودن که بردن کتاب رو.

اگه هم بشه توی کتابخونه خوند زودتر از زمانی که شما بری توی کتابخونه، یه نفر دیگه نشسته اونجا و کتاب رو گرفته داره می خونه و نمی ده شما بخونی. حالا می خوای چی کار کنی؟ برای استفاده دو روزه بری کتاب نو بخری؟ اگه کتاب دست دوم با قیمت مناسب پیدا بشه نمی خری؟

یا اصلا کتاب مطالبی داره که بعد از خوندن آن دلت می خواد این مطالب رو داشته باشی که بعدا هم بتونی استفاده کنی. اینجا می رین کتاب نو میخرین؟ یا کتاب دست دوم مناسب اگه پیدا بشه می خرین؟

خوب دلیل این که کتاب نو خرید یا دست دوم چیه؟

یکی از دلایل خرید کتاب دست دوم می تونه قیمت مناسبش باشه. که البته همین یک ویژگی خودش کم نیست و شاید عمده دلیل به نظر خیلی ها برای خرید کتاب دست دوم همین باشه. ولی باید گفت این تنها دلیل نیست و دلایل دیگری هم است که گاها از این دلیل برای خریدار مهمتر است. یعنی حاضره کتاب دست دوم رو به قیمت خیلی زیادی بخره.

یا اینکه کتاب دست دوم دیگه چاپ نمی شه و نوش تو بازار نیست. اگه خواستی همون کتاب رو بخری، باید چی کار کنی؟ امکانی غیر از خرید کتاب دست دوم نیست.

یا اینکه چاپ قدیمیش یه سری ویژگی ها داشته که چاپ های جدید نداره. مثلا تو ویرایش جدید قسمتی از کتاب حذف شده که قبلا بوده و مورد نیازتون هست. یا یه سری دیگه از ویژگی ها که تو کتاب جدید نیست.

گاها هم برعکس است. یعنی چاپ جدید ویژگی هایی داره که چاپ قدیم نداره. برای همین خوب بهتره که چاپ جدید رو خرید نه قدیمی رو.

برخی کتابها هم به عنوان کتاب های عتیقه هستن. مثلا بحث از چاپ اول یه کتاب، یا قدیمی بدون یه کتاب گاها باعث این مسائل می شه.

در مورد خرید کتاب باید گفت، غیر از این موارد، مسائل دیگه ای هم دخالت داره. مثلا گاهی اندازه چاپ کتاب، جنس جلد، رنگ جلد، کیفیت کاغذ، رنگی یا سیاه سفید بودن متن کتاب و ... و حتی گاهی اوقات طرح روی جلد کتاب.

این مسائل تو خرید کتابها با توجه به محدودیت در خرید کتاب از مغازه ها عمدتا توجه نمی شه.

ولی اگه کتابفروشی های آن لاین راه بیافته، این ویژگی ها بیشتر دیده می شه.

مثلا یادمه چند سال قبل برنامه تلویزیون می گفت یه عده می رن خرید کتاب می گن رنگ جلدش قرمز باشه. یا فلان باشه که با بقیه چیزها ست بشه.

خوب واقعا چرا نباید توجه بشه؟ کتاب چرا نباید جزو وسایل تزئینی باشه؟

محتوا هم مهمه. ولی آیا این دلیل می شه که بگیم حتما نباید کتاب تزئینی باشه؟

به نظر شخصی من نه لازم نیست. می شه هم توجه به محتوا بشه و هم توجه به تزئینی بودن کتاب.

همون طور که تو گوشی قاب های گوناگون وجود داره. با وجود سخت افزارهای متفاوت و با وجود نرم افزارهای متفاوتی که تو گوشی می ریزین و هر کدوم خاصیت و کارآیی خودش رو داره. بازم شرکت چندین قاب می زنه.

خوب همین مسئله تو چاپ های مختلف کتاب گاها رخ می ده. ولی به خاطر محدودیت موجود در خرید و فروش کتاب، این مسائل توجه نمی شه.

و یکی از مهمترین نکاتی که در زمینه کتاب دست دوم باید توجه داشت این هستش که دست دوم کتاب با خیلی از وسایل دیگه فرق می کنه.

کتاب دست دوم تا حدود زیادی خرابی اش و نکات ظاهری و داخلی اش مشخصه و قابل تشخیص. چیزی نیست که بعدا فهمیده می شه.

مثلا اگه کتاب پاره شده باشه و چسب خورده و صحافی شده باشه (که عمدتا چنین چیزی نمی شه مگه برای کتابهای خاص) بازم اگه کتاب شناس باشین تا حدود 80 درصد می تونین تشخیص بدین. که این بیست درصد تو این قشر کتاب خاص که خودش حداکثر ده درصد بازار کتاب دست دوم رو تشکیل بده، یعنی چیزی در حد صفر.

کتاب از جمله کالاهایی است که گذر زمان تأثیر چندانی روش نداره. نشون به اون نشون که نسخه های دست خط تو کتابخانه های مختلف نگه داری می شه و منبعی برای محققان است. خوب اگه قرار بود دست دوم یا نو حساب بشه، که دیگه قابل استفاده نبود. ولی امکان استفاده اش است. هر چند خوب اون هم یه سری تفاوت هایی نسبت به زمانی که نو بود و تازه نوشته بودنش داره. ولی کاربردش زیاد فرقی نداره و همان کارآیی رو در صورت استفاده با احتیاط داره.

روی این اساسی که در بالا گفته شد، به نظر شخصی من، گسترش فروشگاه های کتاب دست دوم، رقابت چندانی با سایر فروشندگان کتاب دست دوم نیست که برعکس باعث رونق گرفتن کار اونها می شه. و همچنین رونق گرفتن خرید و فروش کتاب دست دوم، باعث می شه که نیاز بازار در کتابهای با محتوای بهتر بیشتر شناخته بشه و رقبت ناشران به چاپ جدید آنها با قیمت متناسب با بازار شناخته بشه.

در حالی که بی توجهی به این امر، تنها سبب تجدید چاپ یه سری کتاب می شه که گاها محتوای آنها از محتوای کتابهای که تجدید چاپ نشدن کمتر است. و این یعنی عقبگرد و عدم استفاده مفید از آنچه که تولید شده. و عدم رشد و پیشرفت علم به شکل بهتر و کاملتری که می تونست رخ بده.

امیدواریم که بتونیم این نقیصه رو با توجه بیشتر به کتابهای دست دوم جبران کنیم. به امید روزی که هر ایرانی تو خانه خودش یه کتابخانه کوچک از کتابهای مورد علاقه اش داشته باشه.

لینک دعوت به تلگرام کتاب دست دوم :

https://telegram.me/sarayketabqom

 

شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي